AQUApark Lipany

Kopec relaxu a zábavy…

Kde bolo, tam bolo...

Lipany – mesto na severovýchode Slovenska, nachádzajúce sa medzi pohorím Bachureň a Čergov, na hornom toku rieky Torysa, vzdialené iba 15 kilometrov od poľských hraníc.
Toto malebné mestečko s bohatou históriou, pamiatkami a čarovnou kultúrou je známe aj vďaka svojmu pokladu, ktorý mu darovala sama Matka príroda.
Je ním termálna voda s teplotou od 80 do 90 stupňov Celzia.

Už v 80. rokoch minulého storočia sa robili prieskumy s cieľom nájdenia ropy alebo zemného plynu. Tie tam síce nenašli, no namiesto toho natrafili na termálny prameň, ktorí použili vďaka bývalému vrtu po plynároch, ktorí následne sondáž ukončili a vrt uzavreli. Mesto Lipany získalo vrt do svojho vlastníctva, ktorý sa nachádza na prenajatom pozemku.

Prešlo mnoho rokov, až v roku 2007 sa podarilo tento vrt oživiť. Geotermálny vrt je z konštrukčného hľadiska zabudovaný do hĺbky 3400 metrov z ktorého sa tlačí horúca voda. Toto vzácne prírodné bohatstvo má veľmi veľký potenciál aj na získavanie energie.
Termálny vrt v Lipanoch má tlak vody 3,3 MPA, prietok 30 litrov/1 s a nachádza sa na pozemku s rozlohou takmer 49 metrov štvorcových.

FOTOGALÉRIA

Ako sa rodil Aquapark?

V roku 2008 mesto Lipany vypísalo prvú súťaž na stavbu termálneho Aquaparku. O tri roky neskôr, v roku 2011 položili základný kameň a o rok na to bola podpísaná zmluva na začatie výstavby. V roku 2014 však investor odstúpil od zmluvy a mesto muselo vypísať novú súťaž, ktorú vyhral poľský investor.
V máji 2016 bola podpísaná zmluva na začatie výstavby Aquaparku a o tri mesiace neskôr – v septembri začala reálna výstavba.
Investorom tohto projektu je spoločnosť MACHJAN SLOVAKIA s.r.o.

V súčasnosti, kvôli pandémii koronavírusu, výstavba neprebieha podľa plánu a letná časť Aquaparku s otvorenými bazénmi, toboganmi a inými atrakciami bude sprístupnená čím skôr. Celoročná prevádzka vrátane wellness a ďalších rekreačno-športových zariadení by mala byť dokončená a sprístupnená v čo najkratšom čase.

_________

Momentálne sa na našej stránke nachádzajú iba vizualizácie a fotografie zo stavby, avšak priebežne ju budeme aktualizovať nielen po grafickej, ale aj obsahovej stránke.

Buďte preto trpezliví a tešte sa na kopec relaxu a zábavy v AQUAparku Lipany!

11 + 12 =

Share This